Tango Dansı Nasıl Yapılır?

Tango Dansı Nasıl Yapılır?

Tango Nasıl Yapılır?
Farklı tarzlara sahip olan bu dans için genel bir anlatım yapmak pek doğru değildir. Tango kursları, Milonguero ve Salon olmak üzere iki tango türünü öne çıkarmaktadır. Milonguero tarzının en önemli özelliği yakın kucaklaşmalardır ve bel-göğüs bölümlerinde kurulan yakınlık kendini göstermektedir. Şayet bu tarzı öğrenmek isteyenlerdenseniz dışsal güzelliğin azaltılarak hissedilen duygunun öne çıktığını bilmelisiniz. Salon türüne ilgi duyarsanız, göğüs hareketleriniz daha serbest ve Milonguero’ya göre daha estetik olursunuz. Figür zenginliği ise ayrıca önem kazanır. Ayrıca internetten tango videoları ile evinizde pratik yaparak öğrenme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Başlıca tango dansı türleri;
Salon Tarzı: Tutuşlarınız daha rahattır ve yakın temas söz konusudur ve hareketlerde kısıtlama yoktur. Adım, dönüş, figürlerde birçok alternatif mevcuttur.
Milonguero Tarzı: Yakın temas söz konusudur. Bel bölgesiyle göğüs kısmı vücut temasının en fazla olduğu kısımlardır. Ayak hareketleri ağırdır ve basit hareketlerle yapılır. Hareket alternatifi pek yoktur.
Show Tarzı: Buenos Aires’de Fantezi adı verilen bu yöntem diğerlerine göre farklılıklar gösterir. Hızın ve çevikliğin hat safhaya çıktığı bu uygulamada önceden hazırlanmış görsel etkinlikler için tercih edilir.

Yakın temasın kendini gösterdiği, hareketlerde sınırlamaların olmadığı ve adımlarda birçok alternatifin olduğu salondur.Bel bölgesiyle göğüs kısmının en fazla temas ettiği tarz ise Milonguero’dur. Burada ayak hareketlerinin daha ağır olduğu ve basitçe yapıldığı görülür. Fantezi ismiyle bilinen Show Tarzı tango türü ise diğerlerine göre oldukça farklıdır. Örneğin hız ve çeviklik burada daha fazladır. Etkinlikler ve gösteriler için daha çok tercih edilir.

Tango Kurs Ücretleri
Haftada bir gün teorik Tango dersi ve bir günde pratik saati ile beraber oldukça verimli bir süre alınan tango kurs fiyatları aylık olarak değişik rakam aralıklarındadır. Bu değişkenlik dans kursunun bulunduğu il, eğitmenlerin kalitesi, okulların bünyesindeki detay olan artıları (kurs büyüklüğü gibi vs.) ve il içindeki lokasyonuna göre belirlenmektedir. Bu nedenle öncelikle tango dersi ücretlerine değil de bu kriterlere göre dans kursunuzu seçmek uzun vade de daha sağlıklı olacaktır.

Tango dansını ne kadar sürede öğrenebilirim?
Tango dersleri yeni akımlar ve öğretilerle zamana uygun bir şekilde değişim gösterebiliyor. Yeni teknikler ve yeni figürler katılması ile sonu olmayan bir yolculuğa çıkılıyor. Dilerseniz birkaç ay, dilerseniz yıllarca tango eğitimi alabilirsiniz. Genel olarak tango kursları, kişilerin sosyal birer dansçı olabilmeleri için 3 ila 6 ay süresince eğitim programları uygulamaktadır. Bu sürenin uzun ya da kısa olması kişinin verdiği emekle doğru orantılıdır. Temellerin alınması birkaç ay sürerken fazla pratik ve çalışma sizi hızlı bir şekilde ileri ki adımlara taşıyacaktır. Tangoya başlamak hayatınıza renk katacaktır.

Yorum Ekle