Tango dansı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Tango dansı etmek sanıldığı kadar zor değil; ancak her aktivitede olduğu gibi dansta da kurallar var. Bu kurallarla anlamlanan ve göze hoş gelen danslar böylece daha iyi öğrenilmiş oluyor. Çiftlerin birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde sergiledikleri danslarda ayrıca dikkat edilmesi gerekenler:

 • Arjantin tangosu, insanların çok yakın dans ettiği bir dans türüdür. Bu sebeple hiç tanımadık insanlarla dans ederken, hijyen kurallarına son derece uyulması gerekir.
 • Bir erkeğin beyefendi olması, bir kadının da hanımefendi olması beklenir. Dans gecelerinde dans eden insanlar için, öncelikle pistin güzel kullanılması gerekir.
 • Dans etmeyen fakat dans eden insanlarla beraber olan insanların, pistten direkt olarak geçmemesi önemlidir.
 • Dans edenlerin, dans kurallarına uygun hareket etmeleri beklenir.
  Bunların yanı sıra, farklı insanlarla dans edildiği için, karşıdaki insanların yapabilecekleri hareketlere uygun dans edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse; tangoda pistte zor hareketleri yapan bir erkeğin, bu hareketleri bilmeyen bir kadına, zor hareket yaptırmaması gerekir.
 • Dans ederken müziğin ritmi en önemli etkendir. Bütün vuruşlarda bu ritme uygun koordineli dans etmeniz gerekir. Vuruşları öğrenmek ve dikkat etmek zordur. Müziği dinlerken 8 sayımlı vurguyu mutlaka bulmaya çalışın.
 • Tango Dansı sırlarından biri de dönüşleri partneriniz ile beraber belli bir noktaya odaklanarak yapmak size yardımcı olur. Dansta yapılması gereken bu hareket ile baş dönmesini engellemiş ve kendinize kolaylık sağlamış olursunuz.
 • Eşinizin ve sizin dans ederken dirençli olmanız önemlidir. Çünkü yumuşak da olsa figürler içinde çekme ve itmeler yapılabilir. Mutlaka bu tarz hareketleri parmak uçlarınızda yapmalısınız. Partnerinizi çekerken veya iterken ön kolunuzda direnç olmasına ve kuvvetli olmasına özen gösterin. Bu pozisyonlarda omuzlarınızı değil kollarınız kullanmalısınız. 
 • Eşinizle göz kontağı kurmanız dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Dansınızın daha asil, daha yumuşak ve dikkat çekici olmasını sağlar. Dans tüyolarından biri de mimiklerinizi kullanmanız ve eşinizi bu doğrultuda yönlendirmeniz hem size hem karşı tarafa büyük kolaylık sağlar.
 • Bayanlar özellikle takip ederken bekleme yapmayın ve akışı bozmayın. Bu çok büyük ve ciddi bir problemdir. Eşinizi çok zor durumda bırakabilirsiniz.
 • Adım atarken ayak hareketlerinizi küçültün. Bir ayak ve yarım ayak arasında yapmaya dikkat edin. Dansta Tango dansında yapılması gerekenlerden biri de ayak hareketlerinizi küçük tutmak size denge ve kontrol sağlayacaktır. Şovunuz daha muhteşem ve kusursuz görünecektir.

Yorum Ekle