Tango Dansı Nedir?

Tango Dansı Nedir?

Tango, aşk ve tutkunun dansı olarak günümüzde severek uygulanan, en çok icra edilen dans türlerinden biridir. Tango, Buenos Aires’te doğmuş Uruguay kökenli bir dans ve aynı zaman da bir müzik türüdür. Tango kaynağını Buenos Aires‘ta yaşayan Afrika kökenli göçmen topluluktan alır ve eski Afrika dans figürlerinden beslenir. Tango gelişimi süresince bölgede bulunan bir çok göçmen kültürden etkilenir. Bu yüzden tango bazen “Arjantin’deki göçmenlerin müziği” olarak adlandırılır.

“Tango” kelimesinin kaynağı hakkında bir takım teoriler vardır. “Tango” adının Afrika tamtamlarının çıkardığı “tan-go” seslerinden ya da Latince dokunmak anlamına gelen “tangere” fiilinden türediği sanılmaktadır.

1800’lü yıllarda işçi sınıfından birçok kişi, büyük umutlarla Fransa’dan, İtalya’dan, Macaristan’dan, İspanya’dan ve Portekiz’den; Güney Amerika’ya göç etmiştir. Yabancı oldukları bir kıtada yaşanan, başta ekonomik ve sosyal sıkıntılar, beraberinde hayal kırıklıklarını getirmiştir. Bu hayal kırıklıkları, geleceğe ait büyük umutlar ve geçmişten getirilen kültürle, harmanlanarak Tango müziğini oluşturmaya başlamıştır.

Arjantin Tango, Avrupa’ya 20.yüzyılın başlarında, gemilerle Fransa’ya, gelen Arjantin’li tangocular tarafından taşınmıştır. Öncelikle yine alt kesimlerce sevilip yayılan Tango zamanla üst kesimlerde de beğenilmeye başlar. Ancak Arjantin’deki stil ile Avrupa’da yapılması hoş karşılanmamış ve modernleştirme adı altında sadeleştirilmiştir. Böylelikle “Avrupa Tango”su ortaya çıkmış, kısa sürede diğer Avrupa ülkelerine de yayılmıştır.
Bu dönemden sonra, özellikle Paris’lilerin bu dansa olan ilgisi sayesinde Tango, Arjantin sosyetesinde de değer kazanmıştır. İlk kez 1917 yılında Carlos Gardel’in smokin giyerek, her türlü argo ve erotizmden uzak sözlerle tango söylemesi, müziğin üst kesimlerce değer kazanmasını hızlandırmıştır. Avrupa’nın ilk tango çılgınlığı Paris’ten sonra Londra, Berlin ve diğer başkentlere sıçradı. 1913’lerin sonlarına doğru, bu dans New York’u ve Finlandiya’yı da etkisi altına aldı.
Buenos Aires’te Tangonun üst kesimlerce de benimsenmesi ve dünyayı etkileyecek bir akım halini alması 1920 ile 1940 arasıdır. Bu dönem Tango’nun altın çağı olarak nitelendirilir. Artık Tango kendi içinde biraz daha yumuşayarak, Salon Tangosu halini almıştır. Bir zamanların ayıplanan ve hor görülen dansı, artık günümüzde ışıltılı dans salonlarında uygulanan, nezih bir eğlence halini almıştır.

 

Arjantin Tangosunun Türkiye ile buluşması 1998 tarihlerine denk gelmektedir. Türkiye’de Tangonun yaygınlaşması 2005 senesini bulmuştur. Çok sesli müzik gelişimi ile, Tango sevilmiş ve yayılmıştır. Necip Celal, Fehmi Ege ve Necdet Koyutürk pek çok tango besteleyerek Tango’nun Türkiye’de sevilmesi ve yayılmasını sağlamışlardır. Ülkemizde tango kursları ile kolayca tango dansı öğrenebilirsiniz.

Peki Tango denilen şey nedir?
Sözü bir Tango ustasına, koreograf ve dansçı Juan Carlos Copes şöyle diyor:
“Tango birbirini arayan erkek ile kadındır. Erkeğin erkek olduğunu kadının dişi olduğunu hissettiği zamanlarda bir kucak arayışı, bir birliktelik biçimidir. Kadın yönlendirilmek ister; erkek yönlendirmek ister. İleride bazı anlaşmazlıklar çıkabilir ama o an geldiğinde önemli olan, eşit, olumlu ve üretken bir diyalog kurabilmektir. Yükselen ve insana ıstırap veren müzik eşliğinde iki insanın oluşturduğu çift dans eder; çift dünyaya karşı savunmasız ve bir şeyleri değiştiremeyecek kadar güçsüzdür. İşte Tango Dansı budur.”

Hiçbir söz olmadan kendi kendini ve karşısındakini anlayabilme, tanıyabilme sanatıdır tango. Tanım ve tarifi tam olarak mümkün olamayıp aslında içimizde bilinen, kişiye göre şekillenen ve değişim gösteren bir danstır.

Evlenenlerin Yeni Gözdesi Tango Dansı

Ülkemizde yeni evlenecek olan gelin ve damat adaylarının en çok merak ettiği düğün dansları arasında tango dansı da bulunmaktadır. Aşkın ve tutkunun dansı olarak bilinen tangoyu sizlerde düğün dansı olarak seçebilir davetlilerinizi büyüleyebilirsiniz. Hemen hemen bütün illerimizde tango dans kursu bulunmaktadır. Düğün öncesinde yapacağınız tango eğitimi ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Tango stilleri
Tango gerek Arjantin’in çeşitli bölgelerinde gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı olarak biçimlenmiş ve ortaya az çok farklı stiller ortaya çıkmıştır. Tango’nun günümüzdeki belli başlı stilleri şu adlarla tanınır:

 • Arjantin Tango
 • Tango Oriental (uruguayo)
 • Tango Milonguero (Tango Apilado)
 • Tango Nuevo (New Tango)
 • Tango Canyengue
 • Tango Liso
 • Tango Salon
 • Tango Orillero
 • Show Tango (Fantasia olarak da bilinir)
 • Ballroom Tango
 • Finnish Tango (Fin Tango)